Maryland State Board of Elections

Official 2014 Gubernatorial General Election results for House of Delegates

Last Updated 12/02/2014 03:17:13 PM
Return to Election Result Index
NR: not reported

House of Delegates

Legislative District 1A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Wendell R. Beitzel Winner Selected    
Republican 1,170 9,014 453 10,637 99.1%
Other Write-Ins
N/A 12 81 7 100 0.9%

Legislative District 1B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kevin Kelly
Democratic 346 4,046 231 4,623 40.9%
Jason C. Buckel Winner Selected    
Republican 408 6,040 216 6,664 58.9%
Other Write-Ins
N/A 0 18 3 21 0.2%

Legislative District 1C

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nick Scarpelli
Democratic 429 4,146 234 4,809 42.9%
Mike McKay Winner Selected    
Republican 529 5,623 236 6,388 57.0%
Other Write-Ins
N/A 0 7 2 9 0.1%

Legislative District 2A

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Charles Bailey
Democratic 534 4,618 267 5,419 11.1%
Elizabeth Paul
Democratic 920 7,017 342 8,279 16.9%
Neil C. Parrott Winner Selected    
Republican 1,406 15,603 590 17,599 36.0%
Andrew A. Serafini Winner Selected    
Republican 1,552 15,389 587 17,528 35.9%
Other Write-Ins
N/A 3 19 0 22 0.0%

Legislative District 2B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John P. Donoghue
Democratic 384 2,639 209 3,232 45.6%
Brett Wilson Winner Selected    
Republican 391 3,289 166 3,846 54.3%
Other Write-Ins
N/A 1 5 1 7 0.1%

Legislative District 3A

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Carol L. Krimm Winner Selected    
Democratic 2,431 8,642 581 11,654 28.0%
Karen Lewis Young Winner Selected    
Democratic 2,149 8,245 550 10,944 26.3%
Paul Smith
Republican 1,610 7,825 495 9,930 23.9%
Victoria Wilkins
Republican 1,424 7,089 468 8,981 21.6%
Other Write-Ins
N/A 4 40 3 47 0.1%

Legislative District 3B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Stephen Slater
Democratic 893 4,698 227 5,818 43.6%
William "Bill" Folden Winner Selected    
Republican 723 6,563 236 7,522 56.3%
Other Write-Ins
N/A 1 16 1 18 0.1%

Legislative District 4

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Gene Stanton
Democratic 2,245 13,680 568 16,493 15.1%
Kathy Afzali Winner Selected    
Republican 3,102 27,070 956 31,128 28.5%
Kelly Schulz Winner Selected    
Republican 3,361 29,361 1,031 33,753 31.0%
David E. Vogt, III Winner Selected    
Republican 2,649 23,827 837 27,313 25.1%
Other Write-Ins
N/A 47 284 15 346 0.3%

Legislative District 5

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Zachary Hands
Democratic 1,392 6,501 317 8,210 6.6%
Dorothy G. Scanlan
Democratic 1,965 9,333 439 11,737 9.4%
Susan Krebs Winner Selected    
Republican 4,926 29,789 986 35,701 28.6%
Justin Ready Winner Selected    
Republican 4,860 28,970 959 34,789 27.9%
Haven Shoemaker Winner Selected    
Republican 4,661 28,409 915 33,985 27.2%
Other Write-Ins
N/A 49 288 14 351 0.3%

Legislative District 6

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nicholas C. D'Adamo, Jr.
Democratic 2,283 8,912 404 11,599 14.6%
Jake Mohorovic
Democratic 2,059 7,121 346 9,526 12.0%
Mike Weir, Jr.
Democratic 2,460 8,671 372 11,503 14.5%
Robin L. Grammer, Jr. Winner Selected    
Republican 3,125 11,145 312 14,582 18.4%
Bob Long Winner Selected    
Republican 3,526 12,888 382 16,796 21.2%
Ric Metzgar Winner Selected    
Republican 2,998 11,818 360 15,176 19.1%
Other Write-Ins
N/A 20 75 2 97 0.1%

Legislative District 7

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bob Bowie, Jr.
Democratic 2,265 8,570 319 11,154 8.4%
Pete Definbaugh
Democratic 2,021 7,401 285 9,707 7.3%
Norman Gifford, Jr.
Democratic 2,092 7,802 298 10,192 7.7%
Rick Impallaria Winner Selected    
Republican 5,951 25,804 805 32,560 24.6%
Pat McDonough Winner Selected    
Republican 6,365 28,359 903 35,627 26.9%
Kathy Szeliga Winner Selected    
Republican 6,145 26,207 845 33,197 25.0%
Other Write-Ins
N/A 44 95 6 145 0.1%

Legislative District 8

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Eric Bromwell Winner Selected    
Democratic 3,114 13,703 544 17,361 16.7%
Bill Paulshock
Democratic 3,077 12,320 502 15,899 15.3%
Renee Smith
Democratic 2,573 11,667 464 14,704 14.2%
John Cluster Winner Selected    
Republican 3,612 15,767 559 19,938 19.2%
Christian Miele Winner Selected    
Republican 3,740 15,876 548 20,164 19.4%
Norma Secoura
Republican 2,759 12,451 450 15,660 15.1%
Other Write-Ins
N/A 16 62 9 87 0.1%

Legislative District 9A

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Walter E. Carson
Democratic 1,926 7,861 357 10,144 15.6%
James Ward Morrow
Democratic 1,729 6,855 322 8,906 13.7%
Trent Kittleman Winner Selected    
Republican 3,581 19,970 820 24,371 37.5%
Warren E. Miller Winner Selected    
Republican 3,141 17,684 728 21,553 33.1%
Other Write-Ins
N/A 8 85 6 99 0.2%

Legislative District 9B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tom Coale
Democratic 1,869 4,631 236 6,736 45.1%
Bob Flanagan Winner Selected    
Republican 2,203 5,751 248 8,202 54.9%
Other Write-Ins
N/A 4 7 1 12 0.1%

Legislative District 10

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Benjamin Brooks Winner Selected    
Democratic 7,973 15,002 728 23,703 29.1%
Jay Jalisi Winner Selected    
Democratic 7,853 14,776 710 23,339 28.7%
Adrienne A. Jones Winner Selected    
Democratic 8,154 15,194 756 24,104 29.6%
William T. Newton
Republican 2,237 7,318 351 9,906 12.2%
Michael Tyrone Brown, Sr. (Write In)
Democratic 21 46 1 68 0.1%
Other Write-Ins
N/A 98 166 16 280 0.3%

Legislative District 11

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Shelly Hettleman Winner Selected    
Democratic 4,927 18,084 1,186 24,197 27.6%
Dan Morhaim Winner Selected    
Democratic 4,776 17,091 1,124 22,991 26.2%
Dana M. Stein Winner Selected    
Democratic 4,757 17,329 1,155 23,241 26.5%
Laura Harkins
Republican 2,733 13,368 846 16,947 19.3%
Other Write-Ins
N/A 57 238 13 308 0.4%

Legislative District 12

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Eric Ebersole Winner Selected    
Democratic 4,704 13,775 795 19,274 18.9%
Terri L. Hill Winner Selected    
Democratic 4,732 13,682 822 19,236 18.9%
Clarence K. Lam Winner Selected    
Democratic 4,652 13,134 782 18,568 18.2%
Gordon Bull
Republican 2,280 11,320 546 14,146 13.9%
Joseph D."Joe" Hooe
Republican 2,567 12,996 608 16,171 15.9%
Rick Martel
Republican 2,329 11,387 574 14,290 14.0%
Other Write-Ins
N/A 9 97 4 110 0.1%

Legislative District 13

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Vanessa Atterbeary Winner Selected    
Democratic 4,425 17,367 834 22,626 20.4%
Shane Pendergrass Winner Selected    
Democratic 4,531 17,822 814 23,167 20.8%
Frank S. Turner Winner Selected    
Democratic 4,443 16,961 765 22,169 20.0%
Danny Eaton
Republican 1,944 12,048 442 14,434 13.0%
Jimmy Williams
Republican 1,929 11,683 419 14,031 12.6%
Chris Yates
Republican 1,999 12,159 440 14,598 13.1%
Other Write-Ins
N/A 14 77 3 94 0.1%

Legislative District 14

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Anne R. Kaiser Winner Selected    
Democratic 4,188 16,742 1,058 21,988 20.2%
Eric Luedtke Winner Selected    
Democratic 3,925 15,162 925 20,012 18.4%
Craig J. Zucker Winner Selected    
Democratic 4,045 15,913 959 20,917 19.3%
Sharon Trexler Begosh
Republican 2,035 12,355 706 15,096 13.9%
Patricia Fenati
Republican 2,102 12,584 706 15,392 14.2%
Michael A. Ostroff
Republican 2,079 12,290 717 15,086 13.9%
V.A. Nia Shell (Write In)
Democratic 6 27 0 33 0.0%
Other Write-Ins
N/A 14 58 9 81 0.1%

Legislative District 15

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kathleen Dumais Winner Selected    
Democratic 2,336 15,394 1,353 19,083 20.6%
David Fraser-Hidalgo Winner Selected    
Democratic 2,166 13,975 1,183 17,324 18.7%
Aruna Miller Winner Selected    
Democratic 2,247 14,557 1,267 18,071 19.5%
Ed Edmundson
Republican 1,156 10,545 1,212 12,913 13.9%
Flynn Ficker
Republican 1,128 10,004 1,223 12,355 13.3%
Christine Thron
Republican 1,180 10,416 1,229 12,825 13.8%
Other Write-Ins
N/A 13 64 9 86 0.1%

Legislative District 16

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bill Frick Winner Selected    
Democratic 2,309 21,997 2,421 26,727 23.0%
Ariana Kelly Winner Selected    
Democratic 2,195 20,628 2,325 25,148 21.6%
Marc Korman Winner Selected    
Democratic 2,267 21,097 2,391 25,755 22.1%
John Andrews
Republican 774 10,103 945 11,822 10.2%
Lynda del Castillo
Republican 753 9,786 914 11,453 9.8%
Rose Maria Li
Republican 987 13,293 1,161 15,441 13.3%
Other Write-Ins
N/A 10 91 10 111 0.1%

Legislative District 17

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kumar P. Barve Winner Selected    
Democratic 2,796 15,102 1,397 19,295 33.2%
Jim Gilchrist Winner Selected    
Democratic 2,774 15,341 1,402 19,517 33.6%
Andrew Platt Winner Selected    
Democratic 2,685 14,699 1,341 18,725 32.2%
Other Write-Ins
N/A 68 455 65 588 1.0%

Legislative District 18

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Al Carr Winner Selected    
Democratic 3,199 18,600 1,554 23,353 33.2%
Ana Sol Gutierrez Winner Selected    
Democratic 3,155 18,726 1,525 23,406 33.3%
Jeff Waldstreicher Winner Selected    
Democratic 3,127 18,113 1,496 22,736 32.3%
Other Write-Ins
N/A 129 651 88 868 1.2%

Legislative District 19

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bonnie Cullison Winner Selected    
Democratic 3,676 16,333 1,385 21,394 27.9%
Ben Kramer Winner Selected    
Democratic 3,809 17,008 1,421 22,238 29.0%
Marice I. Morales Winner Selected    
Democratic 3,464 15,369 1,271 20,104 26.2%
Martha Schaerr
Republican 1,481 10,355 786 12,622 16.5%
Other Write-Ins
N/A 72 243 21 336 0.4%

Legislative District 20

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sheila E. Hixson Winner Selected    
Democratic 4,455 17,594 1,470 23,519 31.6%
David Moon Winner Selected    
Democratic 4,211 16,134 1,301 21,646 29.1%
Will Smith Winner Selected    
Democratic 4,338 16,333 1,318 21,989 29.6%
Daniel S. Robinson
Green 1,158 5,194 449 6,801 9.1%
Other Write-Ins
N/A 84 282 41 407 0.5%

Legislative District 21

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ben Barnes Winner Selected    
Democratic 3,751 12,644 840 17,235 27.3%
Barbara A. Frush Winner Selected    
Democratic 3,955 13,290 912 18,157 28.7%
Joseline Peņa-Melnyk Winner Selected    
Democratic 3,727 12,364 789 16,880 26.7%
Katherine M. Butcher
Republican 2,096 8,012 502 10,610 16.8%
Other Write-Ins
N/A 75 197 12 284 0.4%

Legislative District 22

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tawanna P. Gaines Winner Selected    
Democratic 2,919 15,415 840 19,174 31.9%
Anne Healey Winner Selected    
Democratic 2,792 14,651 771 18,214 30.3%
Alonzo T. Washington Winner Selected    
Democratic 2,901 14,976 800 18,677 31.1%
Lynn White
Republican 404 3,301 205 3,910 6.5%
Other Write-Ins
N/A 16 119 5 140 0.2%

Legislative District 23A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Geraldine Valentino-Smith Winner Selected    
Democratic 2,082 5,284 300 7,666 72.5%
Shukoor Ahmed
Unaffiliated 560 2,212 97 2,869 27.1%
Other Write-Ins
N/A 7 34 4 45 0.4%

Legislative District 23B

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Marvin E. Holmes, Jr. Winner Selected    
Democratic 6,585 15,020 913 22,518 47.5%
Joseph F. Vallario, Jr. Winner Selected    
Democratic 5,723 12,843 708 19,274 40.6%
Mike Hethmon
Republican 1,060 4,216 218 5,494 11.6%
Other Write-Ins
N/A 41 93 8 142 0.3%

Legislative District 24

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Erek Barron Winner Selected    
Democratic 5,782 16,693 975 23,450 30.9%
Carolyn J. B. Howard Winner Selected    
Democratic 6,331 18,471 1,067 25,869 34.1%
Michael L. Vaughn Winner Selected    
Democratic 5,896 16,927 949 23,772 31.3%
Cy Okoro
Republican 488 2,092 157 2,737 3.6%
Other Write-Ins
N/A 29 80 7 116 0.2%

Legislative District 25

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Angela Angel Winner Selected    
Democratic 6,619 19,154 1,019 26,792 36.2%
Darryl Barnes Winner Selected    
Democratic 6,050 16,489 833 23,372 31.6%
Dereck E. Davis Winner Selected    
Democratic 6,256 16,502 835 23,593 31.9%
Other Write-Ins
N/A 31 113 17 161 0.2%

Legislative District 26

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tony Knotts Winner Selected    
Democratic 6,720 19,849 918 27,487 35.2%
Kris Valderrama Winner Selected    
Democratic 6,186 17,866 769 24,821 31.8%
Jay Walker Winner Selected    
Democratic 6,358 18,302 774 25,434 32.6%
Other Write-Ins
N/A 76 195 16 287 0.4%

Legislative District 27A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
James E. Proctor, Jr. Winner Selected    
Democratic 1,888 8,123 363 10,374 73.7%
Joe Crawford
Republican 432 3,103 150 3,685 26.2%
Other Write-Ins
N/A 3 15 3 21 0.1%

Legislative District 27B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael A. Jackson Winner Selected    
Democratic 1,807 6,321 306 8,434 52.4%
Philip A. Parenti
Republican 1,016 6,359 262 7,637 47.5%
Other Write-Ins
N/A 8 14 1 23 0.1%

Legislative District 27C

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sue Kullen
Democratic 1,254 5,020 215 6,489 41.8%
Mark N. Fisher Winner Selected    
Republican 1,382 7,369 268 9,019 58.1%
Other Write-Ins
N/A 3 7 2 12 0.1%

Legislative District 28

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sally Y. Jameson Winner Selected    
Democratic 4,405 20,476 930 25,811 28.7%
Edith J. Patterson Winner Selected    
Democratic 3,494 17,156 771 21,421 23.8%
C. T. Wilson Winner Selected    
Democratic 4,321 19,029 852 24,202 26.9%
Jim Crawford
Republican 2,229 14,455 628 17,312 19.2%
John C. Ford (Write In)
Republican 172 715 26 913 1.0%
Other Write-Ins
N/A 78 323 18 419 0.5%

Legislative District 29A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Daniel A.M. Slade
Democratic 697 3,887 256 4,840 35.1%
Matt Morgan Winner Selected    
Republican 1,146 7,479 323 8,948 64.8%
Other Write-Ins
N/A 1 12 0 13 0.1%

Legislative District 29B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John Bohanan
Democratic 687 4,346 225 5,258 49.6%
Deb Rey Winner Selected    
Republican 498 4,650 186 5,334 50.3%
Other Write-Ins
N/A 0 10 0 10 0.1%

Legislative District 29C

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Len Zuza
Democratic 696 3,626 226 4,548 31.4%
Tony O'Donnell Winner Selected    
Republican 1,300 8,204 420 9,924 68.5%
Other Write-Ins
N/A 1 13 5 19 0.1%

Legislative District 30A

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mike Busch Winner Selected    
Democratic 4,066 9,286 937 14,289 27.6%
Chuck Ferrar
Democratic 3,519 7,640 773 11,932 23.0%
Genevieve Lindner
Republican 2,610 7,860 630 11,100 21.4%
Herb McMillan Winner Selected    
Republican 3,363 10,279 842 14,484 27.9%
Other Write-Ins
N/A 15 38 3 56 0.1%

Legislative District 30B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mitchelle Stephenson
Democratic 1,581 3,657 258 5,496 36.6%
Seth Howard Winner Selected    
Republican 2,086 7,022 388 9,496 63.3%
Other Write-Ins
N/A 2 6 2 10 0.1%

Legislative District 31A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ned Carey Winner Selected    
Democratic 1,121 3,798 302 5,221 52.6%
Terry Lynn DeGraw
Republican 834 3,701 163 4,698 47.3%
Other Write-Ins
N/A 2 7 0 9 0.1%

Legislative District 31B

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeremiah Chiappelli
Democratic 1,324 4,758 250 6,332 12.1%
Doug Morris
Democratic 1,126 4,030 238 5,394 10.3%
Nicholaus R. Kipke Winner Selected    
Republican 3,402 16,772 684 20,858 39.9%
Meagan C. Simonaire Winner Selected    
Republican 3,178 15,748 629 19,555 37.4%
Other Write-Ins
N/A 20 65 3 88 0.2%

Legislative District 32

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Pamela Beidle Winner Selected    
Democratic 3,664 12,477 979 17,120 20.0%
Mark S. Chang Winner Selected    
Democratic 3,545 11,522 837 15,904 18.6%
Theodore J. Sophocleus Winner Selected    
Democratic 3,334 10,843 818 14,995 17.5%
Mark Angell
Republican 2,277 9,567 483 12,327 14.4%
Joseph Fioravante
Republican 2,287 9,248 477 12,012 14.0%
Tim Walters
Republican 2,354 10,184 528 13,066 15.3%
Other Write-Ins
N/A 23 50 12 85 0.1%

Legislative District 33

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kostas Alexakis
Democratic 3,121 9,721 789 13,631 9.9%
Tom Angelis
Democratic 3,539 10,776 823 15,138 11.0%
Henry Green
Democratic 3,580 11,513 873 15,966 11.6%
Tony McConkey Winner Selected    
Republican 5,567 20,618 1,077 27,262 19.8%
Sid Saab Winner Selected    
Republican 6,426 22,000 1,093 29,519 21.4%
Cathy Vitale Winner Selected    
Republican 7,851 26,723 1,413 35,987 26.1%
Other Write-Ins
N/A 53 136 9 198 0.1%

Legislative District 34A

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mary Ann Lisanti Winner Selected    
Democratic 2,170 7,535 310 10,015 26.4%
Marla Posey-Moss
Democratic 1,814 5,990 253 8,057 21.2%
Mike Blizzard
Republican 1,584 7,157 300 9,041 23.8%
Glen Glass Winner Selected    
Republican 1,972 8,473 334 10,779 28.4%
Other Write-Ins
N/A 17 32 0 49 0.1%

Legislative District 34B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Cassandra R. Beverley
Democratic 1,154 3,096 169 4,419 27.2%
Susan K. McComas Winner Selected    
Republican 2,525 8,852 424 11,801 72.7%
Other Write-Ins
N/A 7 13 0 20 0.1%

Legislative District 35A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
David D. Rudolph
Democratic 818 3,792 168 4,778 43.4%
Kevin Bailey Hornberger Winner Selected    
Republican 895 5,145 185 6,225 56.5%
Mary Catherine Podlesak (Write In)
Republican 4 6 0 10 0.1%
Other Write-Ins
N/A 1 2 0 3 0.0%

Legislative District 35B

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeffrey Elliott
Democratic 1,162 4,647 143 5,952 10.8%
Daniel Lewis Lamey
Democratic 923 3,447 125 4,495 8.2%
Andrew Cassilly Winner Selected    
Republican 3,793 19,225 538 23,556 42.8%
Teresa Reilly Winner Selected    
Republican 3,440 17,070 496 21,006 38.1%
Other Write-Ins
N/A 15 56 1 72 0.1%

Legislative District 36

(Vote for No More Than Three - No More Than One Per County) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert Alan Thornton, Jr.
(Caroline County)
Democratic 3,241 8,496 447 12,184 10.8%
Jeff Ghrist
(Caroline County) Winner Selected    
Republican 6,017 20,476 766 27,259 24.1%
Jay A. Jacobs
(Kent County) Winner Selected    
Republican 7,639 24,921 1,019 33,579 29.7%
Irving Pinder
(Queen Anne's County)
Democratic 3,785 9,762 498 14,045 12.4%
Steve Arentz
(Queen Anne's County) Winner Selected    
Republican 5,602 19,186 728 25,516 22.6%
Other Write-Ins
N/A 69 219 25 313 0.3%

Legislative District 37A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sheree Sample-Hughes Winner Selected    
Democratic 1,034 4,634 536 6,204 98.5%
Other Write-Ins
N/A 19 70 5 94 1.5%

Legislative District 37B

(Vote for No More Than Two - No More Than One Per County) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rodney Benjamin
(Dorchester County)
Democratic 1,744 5,764 344 7,852 14.8%
Keasha N. Haythe
(Talbot County)
Democratic 2,341 5,253 363 7,957 15.0%
Christopher T. Adams
(Wicomico County) Winner Selected    
Republican 3,461 11,933 652 16,046 30.3%
Johnny Mautz
(Talbot County) Winner Selected    
Republican 4,842 15,370 845 21,057 39.8%
Other Write-Ins
N/A 4 21 2 27 0.1%

Legislative District 38A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Percy J. Purnell, Jr.
Democratic 758 3,796 284 4,838 39.4%
Charles James Otto Winner Selected    
Republican 1,202 5,824 405 7,431 60.5%
Other Write-Ins
N/A 2 6 2 10 0.1%

Legislative District 38B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Norman H. Conway
Democratic 1,244 3,584 305 5,133 47.7%
Carl Anderton, Jr. Winner Selected    
Republican 1,086 4,309 222 5,617 52.2%
Other Write-Ins
N/A 0 5 0 5 0.0%

Legislative District 38C

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Judy H. Davis
Democratic 845 3,039 216 4,100 26.1%
Mary Beth Carozza Winner Selected    
Republican 2,096 8,923 592 11,611 73.9%
Other Write-Ins
N/A 0 3 0 3 0.0%

Legislative District 39

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Charles Barkley Winner Selected    
Democratic 2,347 12,097 803 15,247 23.0%
Kirill Reznik Winner Selected    
Democratic 2,202 10,874 712 13,788 20.8%
Shane Robinson Winner Selected    
Democratic 2,246 11,171 762 14,179 21.4%
Gloria Chang
Republican 932 6,744 441 8,117 12.2%
Xiangfei Cheng
Republican 845 6,116 379 7,340 11.1%
Al Phillips
Republican 893 6,258 414 7,565 11.4%
Other Write-Ins
N/A 9 53 5 67 0.1%

Legislative District 40

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Frank M. Conaway, Jr. Winner Selected    
Democratic 2,200 10,971 797 13,968 30.7%
Antonio Hayes Winner Selected    
Democratic 2,254 11,482 694 14,430 31.7%
Barbara A. Robinson Winner Selected    
Democratic 2,222 11,037 687 13,946 30.6%
Shawn Tarrant (Write In)
Democratic 158 2,608 48 2,814 6.2%
Other Write-Ins
N/A 38 298 21 357 0.8%

Legislative District 41

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jill P. Carter Winner Selected    
Democratic 6,493 16,399 1,146 24,038 35.1%
Nathaniel T. Oaks Winner Selected    
Democratic 5,994 14,536 1,021 21,551 31.5%
Samuel I. "Sandy" Rosenberg Winner Selected    
Democratic 5,938 15,260 1,086 22,284 32.6%
Chancellor Torbit (Write In)
Unaffiliated 5 144 5 154 0.2%
Other Write-Ins
N/A 80 264 18 362 0.5%

Legislative District 42A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Stephen Lafferty Winner Selected    
Democratic 1,398 5,938 440 7,776 60.8%
Michael A. McAllister
Republican 716 3,904 379 4,999 39.1%
Other Write-Ins
N/A 6 12 0 18 0.1%

Legislative District 42B

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert Leonard
Democratic 1,183 7,356 393 8,932 14.9%
Craig J. Little
Democratic 1,054 6,261 362 7,677 12.8%
Susan L. Aumann Winner Selected    
Republican 2,901 19,364 928 23,193 38.8%
Chris West Winner Selected    
Republican 2,559 16,564 809 19,932 33.3%
Other Write-Ins
N/A 6 66 7 79 0.1%

Legislative District 43

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Curt Anderson Winner Selected    
Democratic 5,589 16,488 969 23,046 34.1%
Maggie McIntosh Winner Selected    
Democratic 5,329 16,046 935 22,310 33.0%
Mary Washington Winner Selected    
Democratic 5,283 15,627 890 21,800 32.3%
Greg Dorsey (Write In)
Unaffiliated 33 91 4 128 0.2%
Other Write-Ins
N/A 44 206 17 267 0.4%

Legislative District 44A

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Keith E. Haynes Winner Selected    
Democratic 1,411 5,727 359 7,497 99.3%
Other Write-Ins
N/A 5 43 7 55 0.7%

Legislative District 44B

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Charles E. Sydnor, III Winner Selected    
Democratic 4,615 11,226 473 16,314 41.8%
Pat Young Winner Selected    
Democratic 4,574 11,011 428 16,013 41.0%
Michael J. Russell
Republican 1,482 4,904 236 6,622 17.0%
Bishop Barry Chapman (Write In)
Democratic 3 1 0 4 0.0%
Frederick D. Ware-Newsome (Write In)
Democratic 3 11 0 14 0.0%
Other Write-Ins
N/A 24 64 3 91 0.2%

Legislative District 45

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Talmadge Branch Winner Selected    
Democratic 3,365 14,039 654 18,058 29.1%
Cheryl D. Glenn Winner Selected    
Democratic 3,385 14,147 665 18,197 29.3%
Cory V. McCray Winner Selected    
Democratic 3,224 13,315 584 17,123 27.6%
Rick Saffery
Republican 348 2,604 126 3,078 5.0%
Larry O. Wardlow, Jr.
Republican 343 2,346 116 2,805 4.5%
Ronald M. Owens-Bey
Libertarian 431 2,204 99 2,734 4.4%
Other Write-Ins
N/A 19 92 6 117 0.2%

Legislative District 46

(Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Luke Clippinger Winner Selected    
Democratic 1,721 10,448 511 12,680 22.5%
Peter A. Hammen Winner Selected    
Democratic 1,847 10,856 514 13,217 23.4%
Brooke Elizabeth Lierman Winner Selected    
Democratic 1,811 11,505 573 13,889 24.6%
Roger D. Bedingfield
Republican 659 5,162 292 6,113 10.8%
Joseph "Joh" Sedtal
Republican 581 4,426 268 5,275 9.4%
Duane Shelton
Republican 542 4,309 264 5,115 9.1%
Other Write-Ins
N/A 14 93 10 117 0.2%

Legislative District 47A

(Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Diana M. Fennell Winner Selected    
Democratic 1,615 8,998 585 11,198 52.1%
Jimmy Tarlau Winner Selected    
Democratic 1,344 7,110 382 8,836 41.1%
Fred Price, Jr.
Republican 168 1,187 69 1,424 6.6%
Other Write-Ins
N/A 6 45 4 55 0.3%

Legislative District 47B

(Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Will Campos Winner Selected    
Democratic 340 2,727 115 3,182 99.3%
Other Write-Ins
N/A 2 16 3 21 0.7%